Promocja 26 numeru "Almanach Prowincjonalnego" - koncert Maciej Pysz & Gianluca Corona oraz Krystyna Stańko Quintet

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Promocja 26 numeru "Almanach Prowincjonalnego" - koncert Maciej Pysz & Gianluca Corona oraz Krystyna Stańko Quintet
25 listopada o godz. 18.00 w sali kameralnej RDK odbędzie się promocja 26 numeru wydawanego od 12 lat przez Raciborskie Centrum Kultury półrocznika „Almanach Prowincjonalny”. Czasopismo przerzuca pomost pomiędzy Raciborzem a Polską i Czechami, publikując autorów lokalnych oraz z całego kraju. Znaczącą część zajmują zawsze tłumaczenia z literatury czeskiej oraz fotografia. Tym razem będzie to wybór zdjęć ze spotkania fotografów z południowej Polski oraz wystawy pt. „Racibórz okiem przybysza”.
Głównym punktem wieczoru będzie spotkanie czterech raciborskich poetów: Jerzego Dębiny, Jacka Molędy, Janusza Nowaka i Marka Rapnickiego, który poprowadzi tę rozmowę.
Andrzej Babuchowski, wybitny humanista i tłumacz z czeskiego o raciborskim „Almanachu” w poprzednim numerze napisał tak: Pismo niezwykle udatnie i bez kompleksów łączy bliskie z dalekim, swojskie (śląskie, polskie) z obcym (europejskim, światowym), partykularne z uniwersalnym. (…) AP wyróżnia się też na tle innych czasopism w Polsce swoją oryginalną szatą graficzną.

Jak zwykle, promocję pisma wzbogaci część muzyczna. Tym razem będą to aż dwa koncerty w ramach festiwalu Palm Jazz Days II: Maciej Pysz & Gianluca Corona oraz Krystyna Stańko Quintet
Maciek Pysz to gitarzysta i kompozytor znany z jasnego lirycznego frazowania, a także pomysłowych kompozycji filmowych. Gianluca Corona jest Włochem, gitarzystą którego doświadczenie we współpracy z muzykami sięga wielu gatunków i formatów. Najbardziej odnajduje się jednak w akustycznym graniu w klimacie inspirowanym takimi muzykami, jak Al. Di Meola.
Jest ich dwóch, i to wystarczy, żeby zaczarować publiczność. Ich porozumienie opiera się na pasji do akustycznych rytmów świata. Łączy ich bogate zaplecze muzyczne i zdolność do tworzenie niezwykle hipnotyzujących kompozycji.

Krystyna Stańko - kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych.
Na koncercie w ramach Palm Jazz Festiwal Krystyna Stańko wystąpi wraz z zespołem:
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Dominik Bukowski - wibrafon
Marcin Wądołowski - gitara
Mikołaj Stańko – perkusja
Wejściówki do odebrania w RCK RCI przy ul. Długiej 2