Rewizor Gogola - Teatr TV i spotkanie z JERZYM STUHREM

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Rewizor wg Nikołaja Gogola

POKAZ PRZEDPREMIEROWY!
 WSTĘP WOLNY
Gość: Jerzy Stuhr
Prowadzenie: Wojciech Majcherek
 
 45 latach od ostatniej inscenizacji w Teatrze Telewizji – pamiętnego spektaklu Jerzego Gruzy z Tadeuszem Łomnickim w roli Horodniczego, Jerzy Stuhr reżyseruje dla Teatru Telewizji słynną sztukę Gogola Rewizor! W roli głównej zobaczymy samego Stuhra, jego żonę zagra Agata Kulesza, w postaci Bobczyńskiego i Dobczyńskiego wcielą się Grzegorz Mielczarek i Zbigniew Zamachowski. Ponadto, w sztuce wystąpią: Krzysztof Globisz, Piotr Cyrwus, Roman Gancarczyk, Jacek Romanowski, Dariusz Gnatowki, Lidia Bogaczówna i Tomasz Schimscheiner.
 
- Idea tego przedstawienia powstała spontanicznie w zeszłym roku na Festiwalu Dwa Teatry. Moim marzeniem było, aby odrodzić klasykę w telewizji. Grałem już w Rewizorze w reżyserii Jerzego Jarockiego w 1980 r. w Teatrze Starym - na tamten czas było to ogromnie ważne przedstawienie, zbliżał się stan wojenny, a w powietrzu było czuć nerwową atmosferę. Główną ideą całego spektaklu i mojej roli, wówczas był strach. Dziś ten tekst jest ciągle aktualny - przyznał Jerzy Stuhr (cytat za: film.interia.pl)
 
Arcydzieło dramaturgii rosyjskiej przedstawia historię mającą miejsce w prowincjonalnym miasteczku, do którego trafia przejazdem hulaka i uwodziciel – Chlestakow. Fatalny zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze go za podróżującego incognito rewizora, kontrolującego całą gubernię. Władze miasteczka, z Horodniczym na czele, mają wiele do ukrycia, dlatego próbują zrobić jak najlepsze wrażenie na ważnym gościu. Znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie wciela się w przypisaną mu rolę. Bierze sowite łapówki, chętnie nadstawia ucha na donosy i pochlebstwa małomiasteczkowych notabli, umizguje się do żony i córki Horodniczego, który udzielił mu gościny. W oczach prowincjuszy uchodzi za człowieka, który wszystko może. Gdy sytuacja go przerasta, po cichu ulatnia się z miasteczka. Jego prywatny list, przejęty przez miejscowych dygnitarzy, ujawnia straszną prawdę.
 
Premiera spektaklu planowana jest na listopad 2014.
Informacje: bow@ck.art.pl, 32 609 03 31, 32 609 03 32 oraz remigiusz.turlej@ck.art.pl, 32 609 03 22.