Świat - wydanie drugie

Literatura
Sztuki wizualne
Teatr
Performance
Interdyscyplinarne
19.10.2015 / 19:00
Bilet - 25 zł
ul. Św. Jana 24
Katowice
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

II Metavera Art Festival

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przekraczanie. Przenikanie.” Festiwal jest okazją do powstawania nowych zestawień i kontekstów artystycznych. Z założenia ma charakter interdyscyplinarny. Łączy w sobie m.in. sztuki wizualne i performatywne, fotografię, muzykę, teatr oraz literaturę. Koncepcja festiwalu jest inspirowana ideą artystyczną niedawno zmarłego śląskiego artysty, Piotra Szmitke, nazwaną metaweryzmem, która zakłada ingerencję sztuki w rzeczywistość i rozpycha ich granice.

Świat - wydanie drugie” to recital Teatru Witkacego, swoisty hołd złożony poetce, Wisławie Szymborskiej, w oprawie muzycznej Jerzego Chruścińskiego oraz wykonaniu Katarzyny Pietrzyk, która przyznaje, iż uwiódł ją “dowcip Szymborskiej, jej skłonności do autoironii, mądrości oraz dar odkrywania nie-zwykłości w tym, co zwykłe.”

Teatr Witkacego prowadzi działalność w Zakopanem od 1985 roku. Założycielem i dyrektorem Teatru jest Andrzej Dziuk. Na mapie teatralnej kraju ma swoje odrębne miejsce, jest teatrem autorskim, poszukującym, „osobnym”. Jego spektakle odwołują się do patrona Teatru, odnoszą do wielkiej literatury lub nawiązują do formuły teatru misteryjnego.
“Katarzyna Pietrzyk w tym spektaklu nie ‘gra Szymborskiej’ (...). Jest postacią, przechodzącą przez życie jak każdy z nas, zwyczajny everyman, czy w tym przypadku – everywoman.” [Maciej Pinkwart]