Szkice do operetki: Johann Strauss - Baron cygański

Muzyka
11.01.2015 / 18:00
Od 02.01 w godz. 10-14 bezpłatne wejściówki można odbierać w biurze IPiUM Silesia oraz rezerwować te - 0,00
tel 32 258 90 49
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Wsytąpią:
Anna Noworzyn – sopran (Saffi)
Karolina Wieczorek – sopran
Anna Borucka – mezzosopran (Czipra)
Tomasz Urbaniak – tenor (Barinkay)
Adam Woźniak – baryton (Żupan, książe Homonay)
Larysa Czaban – fortepian, kier. artystyczne
Małgorzata Jeruzal – słowo

W programie:
Johann Strauss – fragmenty operetki „Baron cygański”:

Kuplety Barinkay’a „Wielka sława, to żart!”, Arioso Czipry „Zanim się księżyc odmieni...”, Aria Żupana „Piórem sadła nie ukrajesz...”, Aria Saffi „Gdzie płonie ogień nasz...”, Tercety „Przez dzień i mrok ...”, „W tę noc ...”, aria Homonay’a „Gdy do boju trąbka gra”, Duet Saffi i Barinkay’a „Kto ślub nam dał?”, Kuplety Żupana „Hen daleko stąd...”

oraz arie Adeli z operetki „Zemsta nietoperza”

W niedzielę 11 stycznia o godz. 18.00 Silesia zaprasza melomanów do Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej na koncert muzyki wokalnej, który wypełni muzyka Johanna Straussa II (syna), kompozytora sławnych walców wiedeńskich, ale również autora znakomitych operetek. Johann Strauss jest jednym z kilku wielkich muzycznych solenizantów 2015 roku, w którym obchodzić będziemy 190 rocznicę jego urodzin. Stąd też już w styczniu Silesia zorganizowała koncert z udziałem wybitnych wokalistów, którzy przedstawią na estradzie jedną z najlepszych operetek kompozytora – „Baron cygański”. Swój udział w napisaniu tego dzieła miała podobno żona kompozytora – Adela. To dzięki niej, podczas pobytu w Budapeszcie, Strauss poznał Maurycego Jokaya, autora noweli „Saffi”, na której ostatecznie zostało oparte libretto „Barona cygańskiego” i który w początkowym zamyśle kompozytora miał być operą wystawioną w Hofoper! Ostatecznie jednak premiera, zakończona wielkim triumfem odbyła się 24 października 1885 roku w słynnym „operetkowym” Theater an der Wien w przeddzień 60-tych urodzin Straussa.

Od 02.01 w godz. 10-14 bezpłatne wejściówki można odbierać w biurze IPiUM Silesia oraz rezerwować telefonicznie pod numerami: 32 258 90 49, 32 259 84 83.