"Teatr – Aktor - Publiczność" – druga część wykładów

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza na wykłady z cyklu "Teatr – Aktor - Publiczność". We wtorek 27 października 2015 o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2, wysłuchamy wykładów pracowników naukowych z Zakładu Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - dr hab Doroty Fox i dra Jacka Mikołajczyka. Wstęp wolny.
Oto zaplanowane tytuły wykładów:
Dr hab. Dorota Fox: "Kabaret. Zabawa - rzemiosło - sztuka"
Dr Jacek Mikołajczyk: "Jak wyreżyserować trupa? Rodzina Addamsów w Gliwickim Teatrze Muzycznym - refleksje reżysera"
Wykłady stanowią część projektu MBP „I Sosnowiecka Jesień Teatralna", dofinansowanego ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu grantowego „Teatr 2015 – Promesa: 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna".
Dr hab. Dorota Fox jest adiunktem w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych oraz Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajdują się: historia krytyki teatralnej, teatr dwudziestolecia międzywojennego oraz formy sztuki estradowej. Jest też niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kabaretu, autorką ważnej, bo wypełniającej lukę w badaniach nad kabaretem okresu międzywojennego, pozycji książkowej „Kabarety i rewie międzywojennej Warszawy. Z prasowego archiwum Dwudziestolecia". W swojej książce autorka, kierując się badaniami socjologiczno-literackimi dokonała analizy tego fenomenu, jakim niewątpliwie był teatr kabaretowy i rewiowy w okresie międzywojnia. Książka jest efektem gigantycznej pracy nad rozproszonymi w prasie artykułami, recenzjami, notatkami dotyczącymi warszawskiego kabaretu w l. 1918-1939. Dorota Fox jest też autorką, wydanej w 2013 r. książki: „Czasopiśmiennictwo teatralne w Polsce w latach 1918-1939", będącej naukowym opracowaniem czasopism, których treść w całości lub w przeważającej części poświęcona jest problematyce teatralnej. W kręgu badań Autorki znalazły się nie tylko pisma zajmujące się teatrem profesjonalnym, ale też periodyki zamieszczające teksty na temat teatrzyków kabaretowo-rewiowych, cyrków i innych widowisk.
Dr Jacek Mikołajczyk - Teatrolog, tłumacz, kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego, doktor nauk humanistycznych. Absolwent reżyserii opery i innych form teatru muzycznego w PWST w Krakowie. Adiunkt w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie również ukończył studia na kierunku kulturoznawstwo (specjalność: teatrologia). Stypendysta Fulbrighta w 2012 roku. W latach 2012-2013 gościnny wykładowca University of Washington w Seattle (USA). Autor książek: "Musical nad Wisłą" (Gliwicki Teatr Muzyczny) oraz "Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm" (Wydawnictwo Naukowe PWN). Jako krytyk teatralny współpracował m.in. z "Teatrem", "Opcjami", "Sceną", "Sceną polską Playbill" i innymi czasopismami teatralnymi i kulturalnymi. Autor wielu publikacji naukowych. Jako tłumacz współpracuje m.in. z wydawnictwami Sonia Draga i Readers Digest. Przetłumaczył ponad trzydzieści powieści, w tym: "Junior sam w domu" Macaulaya Culkina, "Burmistrz Lexington Avenue" Jamesa Sheehana, "Sanktuarium" Raymonda Khoury'ego, "Różany labirynt" Titanii Hardie, "Ulica potępionych" Andrew Klavana. W Gliwickim Teatrze Muzycznym w latach 2002 - 2014 pełnił funkcję kierownika literackiego; wcześniej przez dwa lata był sekretarzem literackim tego teatru. Współpracował tu przy realizacji wielu premier musicali, oper, operetek i innych spektakli. W 2004 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym miała miejsce premiera musicalu "Grają naszą piosenkę" z polskimi tekstami piosenek jego autorstwa, wystawionego później również w krakowskiej Bagateli i warszawskim Teatrze na Woli (w rolach głównych wystąpili tam Beata Rybotycka i Zbigniew Wodecki). W 2005 roku Gliwicki Teatr Muzyczny przygotował polską prapremierę "42 ulicy" H. Warrena, w 2007 roku musicalu "Ragtime" S. Flaherty'ego, w 2009 roku "High School Musical", w 2010 roku "Hair" Galta MacDermota, a w 2012 roku "Tarzana" Phila Collinsa w jego tłumaczeniu. W 2011 roku debiutował jako reżyser musicalem "Przebudzenie wiosny" w krakowskiej PWST we własnym tłumaczeniu. W Programie Drugim Polskiego Radia prowadzi (razem z Marcinem Zawadą) autorską audycję "Ten cały musical". W Gliwickim Teatrze Muzycznym przygotował polską prapremierą musicalu "Rodzina Addamsów" jako autor przekładu i reżyser spektaklu (marzec 2015). W maju 2015 roku spektakl ten otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategoriach "Najlepszy spektakl" i "Najlepszy scenograf". (źródło: teatr.gliwice.pl)