Wyobraźnia tworzy rzeczywistość

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Spotkali się na koncertowej estradzie i zaprzyjaźnili. Razem wystąpią też w odnowionej Filharmonii Śląskiej: niegdyś z Katowicami związany, znakomity wiolonczelista Dominik Połoński i Massimiliano Caldi, triumfator naszego konkursu dyrygentów w 1999 r. a w latach 2005-10 szef Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Dominik Połoński grał na naszej estradzie w okresie największego rozkwitu swego talentu. Potem z powodu choroby nowotworowej zaprzestał na parę lat czynnego życia koncertowego, ale do wiolonczeli powrócił. Obecnie koncertuje regularnie w całej Europie, a utwory na prawą rękę skomponowało i zadedykowało artyście już kilkunastu kompozytorów. Jeden z nich – dzieło Dariusza Przybylskiego – usłyszymy w piątkowym, 11 kwietnia występie na naszej estradzie Dominika Połońskiego, odznaczonego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, laureata Paszportu Polityki i Fryderyka. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury uhonorowany tez został nagrodami Polskiej Akademii Nauk, marszałka województwa śląskiego oraz Eureką.
Dominik Połoński jest zwycięzcą konkursów: im. D. Danczowskiego, Yamaha Music Foundation of Europe, Śląskiego Turnieju Wiolonczelowego, Międzynarodowego Konkursu im. A. Tansmana w Łodzi, Eurofonii w Bukareszcie oraz laureatem Konkursu im. W. Lutosławskiego w Warszawie i Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach. Nagrał płyty dla: Deutsche Grammophone, Sony Classical, Polskiego Radia i DUX. Koncertował w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Danii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Francji i Szwajcarii.
O inspirowanym obrazem Marka Rathko utworze wielce utalentowanego kompozytora najmłodszej generacji, Dariusza Przybylskiego, Dominik Połoński powiedział krótko: To bardzo dobra rzecz. Fantastyczny koncert, pełen intensywnych i przejmujących namiętności i kolorów. Obok niego w tym nadzwyczajnym spotkaniu przyjaciół, którzy są i przyjaciółmi naszej filharmonicznej rodziny, wykonane zostaną też dzieła Józefa Poniatowskiego i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Wyobraźnia tworzy rzeczywistość
11 kwietnia 2014, piątek godz. 19 A
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna
Massimiliano Caldi – dyrygent
Dominik Połoński – wiolonczelista
W programie:
Józef Poniatowski – Pierre de Medicis
Dariusz Przybylski – Four Darks in Red
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Cosi fan tutte
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia C-dur Linzka KV 425