WYSOCKI. POWRÓT DO ZSRR

Teatr
Interdyscyplinarne
27.09.2014 / 19:00
Bilet - 40 zł
ul. Konopnickiej 1
Chorzów
Kontakt
tel (32) 253-04-25
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Metropolitalna Noc Teatrów to inicjatywa artystyczna na Śląsku o charakterze teatralnym, której koordynatorem jest Metropolia Silesia. W jedną noc teatry z całego regionu, a także pokrewne instytucje, prezentują bogaty program, na który składają się różnorodne spektakle, wystawy oraz nocne zwiedzanie teatrów. Festiwal jest skierowany do teatromanów w każdym wieku. Nocne przemieszczanie się między teatrami ułatwiają widzom specjalne, bezpłatne „autobusy teatralne”. Ciekawy program oraz dobra organizacja sprawiły, że pierwsza edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów w 2010 roku, przyciągnęła ponad dziesięć tysięcy widzów. W 2014 już po raz piąty widzowie będą mogli uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.

Muzyczny spektakl Wysocki. Powrót do ZSRR to historia Włodzimierza Wysockiego, słynnego radzieckiego barda, ale i morfinisty i alkoholika, który na co dzień zmagał się z władzą i bezpieką ZSRR. Przedstawienie oparte zostało na książce Mariny Vlady „Przerwany lot”, listach przyjaciół Włodzimierza Wysockiego ora przejmującej opowieści Zdzisława Korczaka pt. „Umierałem sto razy”.

Wołodia Wysocki był jedną z największych postaci rosyjskiego życia kulturalnego lat 60. i 70. XX wieku. Na jego utworach wychowywały się dwa rosyjskie pokolenia. Aktor Teatru na Tagance i pieśniarz o charakterystycznie zachrypniętym głosie wystąpił w 28 rolach filmowych oraz 20 rolach teatralnych. Jego teksty charakteryzowały się odważnym antytotalitarnym przesłaniem. Piosenki Wysockiego również w Polsce były ogromnie popularne, zwłaszcza w kontestujących kręgach młodzieży akademickiej.

Spektakl, który przypadkowo zbiega się z ostatnimi smutnymi i zatrważającymi wydarzeniami na Ukrainie, jest ważkim głosem o totalitarnych zapędach Rosji i o jej krzywdzącym jednostkę systemie.

Sieklucki w roli Wysockiego jest doskonały (…) Uwodzi i zniechęca równocześnie (…) Śpiewa mocno i pięknie.
(Alicja Muller, Teatr dla was)

(…) Sieklucki stworzył niepowtarzalny obraz człowieka płynącego pod prąd – jego Włodzimierz Wysocki to człowiek wolny i zniewolony jednocześnie, porywany przez nałóg i niepozwalający porwać się biegowi historii.
(Kamil Reichel, RozświetlamyKulturę)

scenariusz i reżyseria: Piotr Sieklucki
muzyka na żywo: Paweł Harańczyk
występują:
Edward Linde-Lubaszenko
Piotr Sieklucki

czas trwania: 90 minut bez przerwy

(źródło: http://teatr-rozrywki.pl/repertuar/41.html?view=event)