XII Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych BYTOM 2015

Interdyscyplinarne
14.03.2015 / 10:00
15.03.2015 / 09:00
Pracownia modelarska MDK 2
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

W roku 2003, grupa uczestników pracowni modelarskiej MDK nr 2 wystąpiła z propozycją zorganizowania zawodów modelarskich. Po zaakceptowaniu pomysłu, zostały w 2004 roku zorganizowane pierwsze zawody. W naszych zamyśle miała to być impreza lokalna, dla zawodników z najbliższych okolic. Jednak już pierwsza edycja okazała się imprezą ogólnopolską. Kolejne edycje zyskały już status międzynarodowych – oprócz zawodników z Polski startowali także Czesi, Włosi, Węgrzy i Niemcy. Kolejne lata to wizyty gości z coraz dalszych regionów Europy.

W początkowym okresie nasze spotkanie miało w nazwie „zawody”, jednakże obserwując to co dzieje się wokół, zmieniliśmy to słowo na „festiwal”, to także był strzał w dziesiątkę. Dzięki zmianie charakteru z ostrej rywalizacji medalowej, na bardziej łagodną i swobodną, udało się nam, zachowując możliwość wyróżniania ciekawych prac modelarzy, stworzyć bardziej luźną atmosferę, a to zaprocentowało dużą ilością wystawianych prac. Od samego początku w naszym regulaminie jest też wiele kategorii startowych, co pozwala na start wszystkim dla których modelarstwo jest konikiem. Naszym głównym celem jest promocja naszego hobby w szerokich kręgach, cenimy każdego modelarza, od zawsze podobało się nam hasło Kolegów z Lublina „każdy modelarz jest dla nas mistrzem”, dlatego też co roku wprowadzamy innowacje, które pozwalają pokazać wszystko co można wyczarować w miniaturze. Te zmiany doprowadziły do tego, że ilość modeli wystawianych na zawodach, zmieniła się z 160 do 1000, a wystawców z 50 do ponad 300.

Bytomski festiwal organizują modelarze zrzeszeni i nie zrzeszeni, lecz nie tylko oni, bo są wśród nas także „cywile”, bez pomocy których nie mielibyśmy szans zorganizować tak dużej imprezy. Jednak tak naprawdę to dzięki tym, którzy biorą udział w naszym spotkaniu, jest ono świętem dla całej modelarskiej braci.

Pozdrawiamy Wszystkich czytających te słowa i zapraszamy na każdą kolejną edycję Festiwalu.

(tekst z www.bytom-model-festiwal.pl)