Budynek hotelu Pod Orłem w Bielsku-Białej

Budynki użyteczności publicznej
1909
Budynek hotelu Pod Orłem w Bielsku-Białej
ul. 11 Listopada 60-62
Bielsko-Biała

Barokowo – klasycyzujący budynek hotelu „Pod Orłem” pochodzi sprzed 1909 roku. Autor tego projektu jest nieznany. Jest to czteropiętrowy gmach , który powstał na miejscu dawnego zajazdu z czasów wytyczania traktu cesarskiego (XVIII w.) Budowę sfinansował właściciel fabryki wódek i likierów – Jakub Gross. Elewacja budynku została podzielona jońskimi pilastrami. Dodatkowo zdobią ją medaliony z orłami, lwie pyski, wazony. Fasadę budynku wieńczy jednogłowy orzeł, co nawiązuje do dwugłowego czarnego orła Habsburgów. Pierwotnie hotel ten nosił nazwę „Pod Czarnym Orłem”. Nad orłem znajdują się neobarokowe putta.
We wnętrzu hotelu mieści się westybul z empirową dekoracją fryzu oraz Sala Redutowa o neorenesansowej artykulacji ścian, z plafonami na suficie, żeliwnymi arkadami, balkonami oraz bogatą dekoracją sztukatorską.
Kiedyś hotel cieszył się sławą i zatrzymywało się w nim wiele osobistości takich jak: Karol I Habsburg z małżonką, czy Józef Piłsudski. W latach 90. funkcja tego budynku została zmieniona. Od tej pory jest to biurowiec oraz pasaż handlowy „Pod Orłem”.