Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Budynki użyteczności publicznej
Architektura modernistyczna
Stanisław Tabeński i Józef Rybicki
1929-1934
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach
ul. Francuska 12
Katowice
Organizatorzy:

Budynek Domu Oświatowego powstał w latach 1929-1934, dzięki inicjatywie Towarzystwa Czytelni Ludowych, które zorganizowało zbiórkę na potrzeby poszczególnych oddziałów. Zaangażowanie mieszkańców regionu pozwoliło na rozpoczęcie budowy. Fundusze nie wystarczyły jednak na jej zakończenie, w związku z czym Dom Oświatowy został zakupiony przez Śląski Urząd Wojewódzki.
Za projekt gmachu odpowiedzialni są architekci – Stanisław Tabeński i Józef Rybicki. Bryła budynku składa się z trzech prostopadłościanów. Dwa z nich są trzykondygnacyjne i tworzą szeroki narożnik, który wypełnia trzeci, cofnięty nieco, prostopadłościan pionowy. Budynek wkomponowany jest w róg ulic Francuskiej i Wojewódzkiej. Część środkowa, nadwieszona na filarach, podkreślona jest smukłymi lizenami, pomiędzy którymi wkomponowano rzędy okien. Bryła jest spokojna, a dekoracja architektoniczna skromna.
W latach 1934-1998 budynek był siedzibą Biblioteki Śląskiej, później został wynajęty Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. J. Ziętka. Obecnie jej część nadal wykorzystywana jest przez bibliotekę i działa pod nazwą Dom Oświatowy jako połączenie galerii, czytelni i sal warsztatowych.