Dom Tkacza

Budynki mieszkalne
XVIII wiek
Dom Tkacza
ul. Jana III Sobieskiego 51
Bielsko-Biała

Dom Tkacza położony jest na terenie historycznego Górnego Przedmieścia. Obiekt stanowi przykład XVIII-wiecznej architektury drewnianej. W XVIII wieku budynek zamieszkiwała rodzina Bartke, natomiast na początku XIX wieku rodzina Batheltów. Po 1950 roku właścicielem budynku był Carl Nowak, a po jego śmierci wdowa po nim, Maria. Na początku XX wieku budynek został przekształcony w warsztat szewski Antoniego Polończyka, istniejący do II wojny światowej. W okresie powojennym budynek pełnił funkcję domu czynszowego. W 1947 roku dom przekazano Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na cele muzealne. W 1992 roku Dom Tkacza udostępniono zwiedzającym. Wnętrze zostało przekształcone tak by odzwierciedlało funkcjonowanie domu na przełomie XIX i XX wieku. Budynek przedzielony jest sienią na dwie zasadnicze części – warsztatową, znajdującą się po lewej stronie od wejścia i mieszkalną po prawej, w której mieszczą się kuchnia oraz sypialnia.
Obiekt wykonano w konstrukcji zrębowej. Budynek odznacza się z wysokim strychem i dwuspadowym dachem. Po stronie czołowej występ z umieszczonym niżej wspartym na słupach przejściem ( kuchnia, pokoje), przedzielone sienią.
Dom Tkacza to wyjątkowy przykład dawnego drewnianego budownictwa miejskiego nie tylko na terenie miasta, ale i w skali ogólnokrajowej.