Hotel Pod Brunatnym Jeleniem w Cieszynie

Budynki użyteczności publicznej
Neobarok
Kohler
1912
Hotel Pod Brunatnym Jeleniem w Cieszynie
ul. Rynek 20
Cieszyn

Hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”. Zbudowany został w 1912 r. wg projektu wiedeńskiego architekta Kohlera. Hotel uznawany był za jeden z najekskluzywniejszych obiektów Cieszyna. Pierwotnie znajdowały się tutaj dwa budynki podcieniowe. Początkowo hotel nosił inną nazwę, był zajazdem "Pod Złotą Koroną". Na początku XX wieku zajazd został przebudowany jego nazwa również uległa zmianie na „ Pod brunatnym Jeleniem”. Tylko ten budynek w całym mieście posiadał centralne ogrzewanie, elektryczność, windy i angielskie łazienki. Styl wnętrz określany był jako wiedeński neobarok. Ówcześnie hotel liczył wtedy 67 pokoi gościnnych. Na parterze znajdowały się restauracja, kawiarnia, sala koncertowo - balowa, pokoje klubowe i zimowa kręgielnia. Do hotelu wchodziło się przez obrotowe drzwi. Do mieszkańców budynku oprócz cesarza Józefa II i cara Aleksandra należeli przywódcy Konfederacji Barskiej, biskup Adam Stanisław Krasiński, marszałek Michał Hieronim Krasiński, generał Józef Wybicki, Kazimierz Pułaski, Józef Zaremba, książę Karol Radziwiłł, marszałek Joachim Potocki. W czasie kampanii napoleońskiej gośćmi ówczesnego zajazdu byli poeta Kazimierz Brodziński i książę Józef Poniatowski z całą dworską świtą i oficerami.
Chętnie przy kawie spotykali się tutaj w późniejszych czasach Tadeusz Reger, Franciszek Popiołek i Julian Przyboś. Również po II wojnie hotel odwiedzali znani goście. Plotki głosza, że widywana w nim była najbardziej barwna par lat 70-tych - Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski.
Obecnie w hotelu znajdują się trzy wyjątkowe miejsca, które są połączeniem historii i współczesności. W 2012 roku na parterze budynku została otwarta restauracja historyczna "Pod Brunatnym Jeleniem" oraz lunch bar "Szybki Jeleń". W tym roku planuje się otwarcie w piwnicznej części restauracji kawiarni "Tramwaj Caffe”.