Hotel President w Bielsku-Białej

Budynki użyteczności publicznej
Neorenesans
neorenesansowy
Karol Korn
1892-1893
Hotel President w Bielsku-Białej
ul. 3 Maja 12
Bielsko-Biała

Hotel President w Bielsku-Białej został wzniesiony w latach 1892-1893 na zlecenie Henryka Hochstima i na cześć Franciszka Józefa I nazwany został Cesarskim. Stanął przy ówczesnej głównej ulicy – Cesarskiej, która stanowiła część traktu z Wiednia do Krakowa. Projekt gmachu przygotował Karol Korn, a jego firma zrealizowała budowę.
Budynek hotelu jest wolnostojący, czteropiętrowy, w stylu neorenesansowym. Nakrywa go mansardowy dach z lukarnami. Fasadę urozmaicają zdobienia w postaci ornamentów roślinnych i motywów mitologicznych. Niegdyś, w początkach XX wieku, do dyspozycji hotelowych gości było 50 pokoi, restauracja, kawiarnia, weranda oraz sala kinowa (pierwsza w Bielsku, otwarta w 1896 roku).
Obecną nazwę hotel nosi od 1922 roku, kiedy została mu nadana w hołdzie pierwszemu prezydentowi Rzeczpospolitej – Gabrielowi Narutowiczowi. W pierwszej połowie XX wieku do gmachu, od strony południowej dobudowano salę bankietową. Od 1938 roku funkcja budynku zmieniała się kilkakrotnie. Pełnił rolę banku, szpitala, a także domu kultury. W 1939 roku był, przez kilka miesięcy, główną kwaterą dowództwa Batalionu ON „Bielsko”, który wchodził w skład Armii Kraków. W latach 50tych w miejsce sali bankietowej powstał Dom Technika.
Od 1962 roku gmach funkcjonuje ponownie jako hotel. W 2008 roku rozpoczęto generalny remont budynku, dzięki czemu odzyskał swój dawny wygląd.