Kościół odpustowy pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie

Obiekty sakralne
1724
Kościół odpustowy pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie
ul. Św. Trójcy 3
Koszęcin

Kościół odpustowy pw. św. Trójcy w Koszęcinie został zbudowany w 1724 roku, w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni z XVI wieku.
Jest drewniany, orientowany, o konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Po jego wschodniej stronie znajduje się murowana kapliczka, która kryje niewielkie źródełko. Nawę wzniesiono na rzucie prostokąta, a nieco węższe prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Przy nawie, od strony południowej i północnej znajdują się niewielkie kruchty, a przy prezbiterium – przybudówka z lożą kolatorską na piętrze.
Fasadę ozdabia wieża o konstrukcji słupowej zwieńczona ośmiobocznym hełmem z latarnią. Dach świątyni kryty gontem, a powyżej prezbiterium – ulokowana wieżyczka na sygnaturkę z latarnią. Całość zabudowań otaczają otwarte soboty.
Wyposażenie wnętrza kościoła w większości barokowe. Na uwagę zasługuje późnogotycka Pieta z 1510 roku i barokowa płaskorzeźba Trójcy Świętej. Lewy ołtarz boczny, z kręconymi kolumnami i dekoracją snycerską poświęcony jest św. Annie Samotrzeciej. Prawy, z wizerunkiem św. Jana Nepomucena zachwyca dekoracją snycerską z motywami roślinnymi. Interesujący zabytkiem jest obraz przedstawiający cuda związane z powstaniem kościoła. Podzielony na osiem kwater malunek powstał w XVIII wieku. Kościelne ograny powstały w 1886 roku. W 1904, 1950 i 1991 poddawano je renowacji.
Cała świątynia została gruntownie odremontowana w 1853 roku, dzięki czemu można ją dziś podziwiać w bardzo dobrym stanie.