Kościół pw. Michała Archanioła w Rudzińcu

Obiekty sakralne
1657
Kościół pw. Michała Archanioła w Rudzińcu
ul. Lipowa 52
Rudziniec

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Rudzińcu to zabytkowa drewniana świątynia wzniesiona w 1657 roku. Została zbudowana dzięki fundacji Wacława Pełki, który był wówczas właścicielem Rudzińca. W połowie XIX wieku kościół zyskał dzwonnicę, a w 1872 roku został otoczony ceglaną podmurówką.
Świątynia została wzniesiona z wykorzystaniem konstrukcji zrębowej, a wieża przy użyciu konstrukcji słupowej. Kościół jest orientowany, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i zakrystią od strony północnej. Rzut nawy zbliżony jest do kwadratu.
Czołową wieżę, o pochyłych ścianach poprzedza przedsionek dobudowany do kościoła w latach 30 XX wieku. Dach świątyni jest kryty gontem, a jej ściany otaczają soboty.
W prezbiterium znajduje się pozorne sklepienie kolebkowe, a w nawie, zakrystii i przedsionku – strop podbity deskami. Wewnątrz na uwagę zasługuje chór muzyczny wsparty na 6 słupach a także barokowa polichromia, przedstawiająca m.in. sceny Ostatniej Wieczerzy, Chrystusa w Ogrojcu, Ukrzyżowanie, Trójcę Świętą czy Sąd Ostateczny z postacią fundatora – Wacława Pełki. Ołtarz główny z XVII ozdabia obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i antepedium z obrazem Dobrego Pasterza z XVIII wieku.