Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grzawie

Obiekty sakralne
Barok
początek XVI wieku
Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grzawie
ul. Kościelna 1
Grzawa

Obecny kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela powstał na początku XVI wieku i stanowi najstarszą w powiecie pszczyńskim zabytkową, drewnianą świątynię katolicką. Wcześniej na jego miejscu istniał prawdopodobnie kościół wzniesiony jeszcze w XIV wieku.
W latach 1590-1628 kościół znajdował się w posiadaniu protestantów. Później, około roku 1690 został prawdopodobnie przebudowany.
Świątynia jest drewniana, orientowana o konstrukcji zrębowej. Jej podwaliny stanowią kłody dębowe. Prezbiterium jest zamknięte prostą ścianą, a od strony północnej przylega doń zakrystia. Nawa jest szersza od prezbiterium, wzniesiona na planie zbliżonym do kwadratu. Ponad nawą wznosi się barokowa, sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, kryta blachą. Wieża o konstrukcji słupowej usytuowana jest od strony zachodniej. Wieńczy ją dach namiotowy przechodzący w ośmioboczną, barokową latarnię. Kościół otaczają otarte soboty.
Wnętrze kościoła zostało w XVII wieku ustylizowane barokowo. Z tego czasu pochodzi większość wyposażenia. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z końca XVII wieku, odnowiony w 1870 roku. Zachwyca bogata dekoracja ołtarza, rzeźby św. Piotra i św. Pawła a także obrazy z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Chrzciciela ze scenami chrztu i ścięcia. W kościele znajdują się także barokowe organy z XVII wieku, stacje Męki Pańskiej z 1841autorstwa Eliasza Lipki oraz polichromie ze scenami Zmartwychwstania i Wniebowzięcia NMP. Wzrok przyciąga także chór muzyczny wsparty na czterech słupach.
Kościół otoczony jest od południa, zachodu i północy drewnianym ogrodzeniem z gontowym, dwuspadowym daszkiem.