Kościół pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach

Obiekty sakralne
Neogotyk
neogotyk
Paul Jackisch
1892-1894
Kościół pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach
ul. Ks. Markiefki 89
Katowice

Najstarsze wzmianki o kościele św. Szczepana pochodzą z 1403 roku. Istniejąca wówczas świątynia była drewniana i przetrwała do 1773 roku. Rozbudowano ją dwukrotnie, a następnie zastąpiono kolejnym drewnianym kościołem, który zachował się do 1891 roku.
Obecna, murowana świątynia została wzniesiona w latach 1892-1894 z inicjatywy ks. Ludwika Skowronka. Konsekrował ją w 1894 biskup wrocławski ks. kardynał Jarzy Kopp. Za projekt budowy odpowiedzialny był Paul Jackisch.
Kościół zbudowano w stylu neogotyckim. Jest świątynią trójnawową. Swoistą dominantę stanowi strzelista wieża z zegarem. Elewacja wykonana jest z charakterystycznej, czerwonej cegły, a okna ozdabiają witraże.
We wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje neogotyckie wyposażenie, rzeźbione konfesjonały oraz ambona z symbolami ewangelistów. Szczególnie ważny dla parafii jest zabytkowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Bogucka Panienka) z drugiej połowy XV wieku. W 2000 roku ów obraz został koronowany przez Jana Pawła II. Teren przed kościołem ozdabia z kolei charakterystyczny zespół sześciu figur barokowych.