Muzeum Stara Chałupa w Milówce

Budynki mieszkalne
1739
Muzeum Stara Chałupa w Milówce
ul. Piastowska 1
Milówka

Wśród zabytków Milówki na uwagę zasługuje muzeum zwane potocznie Starą Chałupą. Jest przykładem dawnego drewnianego budownictwa żywiecczyzny. Wzniesiony z wykorzystaniem konstrukcji zrębowej gmach powstał w 1739 roku. Zgodnie z lokalną legendą w chałupie miał zatrzymać się w król Jan Kazimierz w czasie ucieczki przed Szwedami. Chata miała dać schronienie także Janowi III Sobieskiemu w drodze do Wiednia.
Budowniczym chałupy był Piotr Gorel, lokalny karczmarz. Prawdopodobnie pierwotnie gmach miał służyć jako karczma. W 1760 roku budynek zakupił urzędnik folwarczny Sebastian Caputa, a w późniejszych latach chałupa przeszła w posiadanie rodziny Kąkolów. W ich rękach pozostawała aż do lat 70-tych XX wieku.
W latach 80-tych podjęto decyzję o konieczności renowacji zabudowań i udostępnieniu zabytkowego gmachu zwiedzającym. Przykład ludowego budownictwa został udostępniony publiczności w 1988 roku.
Chałupa zbudowana jest z długich, drewnianych bali połączonych na obłap i rybi ogon. Całość osadzono na kamiennej podmurówce. Dach chałupy jest dwuspadowy, pokryty gontem. Wystrój wnętrz budynku stanowi odwzorowanie dawnego stylu życia.
Na uwagę zasługują ozdobne kołkowane i szalowane drzwi i bogate wyposażenie wnętrz mające obrazować tradycyjne życie domowe. Obiekt znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.