Sanktuarium pw. Wniebowzięcia NMP w Myszkowie-Mrzygłodzie

Obiekty sakralne
1644-1653
Sanktuarium pw. Wniebowzięcia NMP w Myszkowie-Mrzygłodzie
ul. Królowej Jadwigi 9
Myszków

Sanktuarium pw. Wniebowzięcia NMP w Myszkowie–Mrzygłodzie powstało w latach 1644-1653. Fundatorem budowli był wybitny polski senator, kasztelan krakowski Stanisław Warszycki. Wcześniej w jego miejscu znajdowała się drewniana świątynia.
Świątynia została konsekrowana w 1662 roku i zyskała wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława. Ołtarz główny został ozdobiony obrazem Matki Bożej Różańcowej, który po pewnym czasie został otoczony kultem. Ilość wiernych gromadzących się przed wizerunkiem stała się na tyle duża, że konieczne było przeniesienie obrazu do specjalnie przygotowanej dla niego kaplicy. Miało to miejsce w 1747 roku. Dzieło znajdowało się tam do 1782 roku, kiedy to powróciło do ołtarza głównego. Od tego momentu kościół nosił wezwanie „Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, Królowej Różańca Świętego.
W latach 1903-1916 została przeprowadzona renowacja kościoła.
Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują ołtarze z XVIII wieku (św. Antoniego z Padwy, św. Benona, św. Jana z Kęt), ołtarz św. Kryspiana i Kryspiniana, ambona w kształcie globu, relikwiarz oraz chrzcielnica z XVIII wieku.