Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie-Rakowie

Obiekty sakralne
Eklektyzm
1926-1928
Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie-Rakowie
ul. Okrzei 41
Częstochowa

Historia kościoła św. Józefa w Częstochowie sięga początków XX wieku. W 1904 roku z inicjatywy parafianki Ryty Mierzwińskiej powstała prowizoryczna kapliczka. Nie spełniała jednak wymagań miejscowych, więc zastąpiono ją kolejną, większą kaplicą murowaną.
Grunty pod budowę kościoła zostały zakupione w 1913 roku. Wtedy także powstały pierwsze plany budowy. Świątynia miała pierwotnie być zbudowana w stylu neoromańskim, jednak plany zaginęły jednak w czasie I wojny światowej. Finalnie projekt budowli przygotowali dwaj architekci – Stefan Szyller i Wiesław Kononowicz.
Budowa trwała od 1926 do 1928 roku. Świątynia ucierpiała w czasie II wojny światowej, kiedy to kościelne dzwony zostały przetopione na broń. W 1960 roku został oddany do użytku budynek dzisiejszej plebanii i stacje drogi krzyżowej. W latach 60tych ufundowano także murowany ołtarz i namalowano freski wewnątrz kościoła.
Kościół wzniesiono na planie krzyża łacińskiego. Stanowi przykład połączenia stylu eklektycznego z elementami polskiego gotyku, renesansu i baroku. Godny zainteresowania jest także kościelny dziedziniec – świątynia jest odgrodzona od ulicy arkadami, a pod krużgankami od strony ul. Okrzei umieszczono obrazy, tzw. „Dróżki św. Józefa”. Zostały wykonane w formie mozaiki, a ponad nimi umieszczone są tablice przypominające o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Na dziedzińcu, na prawo od głównego wejścia można podziwiać wykute w bazalcie stacje drogi krzyżowej, a wokół świątyni znajdują się fontanny z wizerunkami Jana Pawła II, kardynała Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki i Michała Anioła. Ponadto, z okazji 25lecia pontyfikatu Jana Pawła II na dziedzińcu ustawiono „Papieską dzwonnicę”, współgrającą wizualnie z arkadowym ogrodzeniem.
We wnętrzu świątyni na uwagę zasługuje obraz patrona – św. Józefa trzymającego na rękach Jezusa, a także barokowe figury archaniołów. Nawę główną oddzielają od naw bocznych kolumny. Na jednej z kolumn znajduje się zabytkowa ambona.
Interesująca jest Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, wzniesiona na planie ośmioboku. W jej centralnym punkcie znajduje się neorenesansowy ołtarz ze złotego trawertynu urozmaicony kolumnami. Posadzkę wykonano natomiast z granitu o różowym odcieniu.