Zabudowania dawnego Hotelu Monopol w Katowicach

Budynki użyteczności publicznej
eklektyczny
Ludwik Goldstein
1900-1902
Zabudowania dawnego Hotelu Monopol w Katowicach
ul. Dworcowa 2
Katowice

Historia hotelu Monopol sięga XIX wieku, kiedy to w jego miejscu działała kawiarnia. Jej właściciel, Arnold Lustig, kupił pobliskie tereny wraz z zabudowaniami i postanowił na ich miejscu wznieść hotel. Zaprojektowany prawdopodobnie przez Ludwika Goldsteina budynek został otwarty w 1902 roku. Zabudowania tworzą trzy kamienice, zaprojektowane w stylu eklektycznym z elementami secesji i neogotyku.
Korzystna lokalizacja hotelu i jego wysoka klasa sprawiły, iż szybko stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków Katowic. Mieścił trzy restauracje, piekarnię i pralnię, a na każdym piętrze znajdowała się łazienka, co było ówcześnie wyznacznikiem luksusu. Gościły w nim najznamienitsze postaci tamtych czasów, m.in. Karol Szymanowski, Artur Rubinstein, Tadeusz Boy-Zeleński czy Eugeniusz Bodo. W hotelowej restauracji odbyło się ponadto wesele Jana Kiepury i Marty Eggerth.
Po II wojnie światowej budynek wykorzystywano w celach biurowych, a w latach 80. XX wieku hotel został zamknięty. Nowy rozdział w jego historii rozpoczął się w 2001 roku, kiedy zabudowania zostały wykupione przez braci Likusów, posiadających już kilka obiektów o wartości historycznej i kulturowej. Prace remontowe, mające na celu przywrócenie dawnego wyglądu gmachu, trwały do 2003 roku. W ich trakcie odkryto m.in. zdobienia bramy głównej w postaci słońca czy zachowaną mozaikę podłogową przy recepcji. Renowację przeprowadzono z dbałością o detale, inspirując się dawnymi fotografiami gmachu. Dziś hotel funkcjonuje i, podobnie jak przed laty, jest jednym z najbardziej luksusowych w mieście.